EngelskSpansk

Kunnskapsbrev

Bli oppdatert på kunnskap om avl, genetikk, helse, stamfisk- og rogn- produksjon

Abonner på vårt kunnskapsbrev
som vi sender ut 1-2 ganger i
året.

 
 

 

 
 

EW Group kjøper 50,2 prosent av Aqua Gen

Verdens fremste aktør innenfor fjærfegenetikk, Erich Wesjohann Group GmbH (EW Group), har inngått avtale om å kjøpe 50,2 prosent av aksjene i det norskbaserte avlsselskapet Aqua Gen AS. Selgere av aksjene er Verdane Private Equity AS, Fiskeri- og Havbruksnæringens Landsforening, Biomar AS og Eidsfjord Sjøfarm AS.

 

Aqua Gen har etablert seg som den ledende leverandøren av genetisk materiale til den globale laksenæringen, og har nå en markedsandel på vel 35 prosent av verdensmarkedet. Selskapet utvikler, fremstiller og selger genetisk materiale tilpasset oppdrettsnæringens krav til produksjon av atlantisk laks og regnbueørret . Aqua Gen har hovedkontor i Trondheim, produksjonsanlegg i Hemne og Tingvoll samt en forskningsavdeling i Hamar. Gjennom datterselskapet Aqua Gen Chile SA er konsernet etablert også i Chile.

 

 

- Vår inntreden i Aqua Gen representerer en viktig milepæl, og vi utvider med dette vårt satsingsområde til også å omfatte den vekstkraftige havbruksnæringen. Den posisjonen Aqua Gen har opparbeidet seg og de resultatene som er skapt, dokumenterer at selskapet har en unik kompetanse og sterke teknologiske fortrinn. Det ligger et stort potensial for at Aqua Gen og EW Group sammen skal kunne hente interessante synergier gjennom erfaringsutveksling og et tettere samarbeid, sier Erich Wesjohann, Styreformann i EW Group.

 

- Vi er imponert over den utviklingen Aqua Gen har hatt, og vi er overbevist om at selskapet vil fortsette sin fremgang og få nye muligheter gjennom en hovedaksjonær som er så sterk på utvikling og produksjon av genetisk materiale, sier Arne Handeland som er partner i Verdane Capital Advisors.

 

- Denne transaksjonen sikrer en fortsatt uavhengighet for Aqua Gen, og jeg tror selskapet vil utvikle seg til å bli et enda sterkere kompetansemiljø og en enda bedre leverandør til havbruksnæringen, sier Trond Davidsen i Fiskeri- og Havbruksnæringens Landsforening.

 

 

Flere har meldt sin interesse for å kjøpe de 50,2 prosent av aksjene som tidligere i høst ble lagt ut for salg. Etter en omfattende anbudsrunde ble det i dag inngått avtale med EW Group. Aksjekjøpet er betinget av godkjennelse fra styret i Aqua Gen og fra norske myndigheter. I tillegg vil et endelig aksjekjøp være betinget av at eksisterende aksjonærer frafaller sin forkjøpsrett.

 

 

- Jeg er glad for den interesse Aqua Gen er blitt møtt med, og jeg er veldig fornøyd med at vi får tilknytning til en langsiktig aktør som EW Group. For oss har det vært viktig at vi fortsatt får muligheten til å utvikle selskapet som en selvstendig aktør. Samtidig vil vi kunne hente verdifull erfaring og kompetanse fra EW Group som har oppnådd høy anerkjennelse for sin FoU-innsats og genetiske fremgang innen fjørfeavl, sier administrerende direktør Odd Magne Rødseth i Aqua Gen.

 

 

EW Group har hovedkontor i Tyskland og har en omfattende internasjonal virksomhet med forskning og genetikkutvikling til fjærfeindustrien som sin kjernevirksomhet. Selskapet har direkte og gjennom sine samarbeidspartnere kunder i over 100 land.